Windows Server 2012 R2 Group Policy Uygulamları Bölüm 1

Windows Server 2012 R2 Group Policy

-Group Policy ilk active directory ile yani Windows Server 2000 ile gelen bir servisdir.

-Windows Server 2008 ile birlikte DC olan server’ların üzerinde GPO servisi kurulu olarak gelmektedir.Server 2003 ve öncesinde gpmc group policy yönetim aracını indirip kurulum yapılıyordu.

-Group Policy:Merkezi Yönetim

-Group Policy Domain ortamı olan bir network ağında clientları ve Diğer serverlar’ı merkezi yönetmektir.Yani GPO üzerinde yapılan değişiklikler doğrultusunda Clientlarda Engelleme ve uzaktan program yönetimi gibi bir çok kolaylıklar sağlanamktadır.

-Uygulamaları yaptıkça daha iyi anlayacağınızı umuyorum.Group Policy Hakkında yazabildiğim kadar Makale yazmaya çalışıyor olacağım.

-Uygulamalaya başlamadan önce Server 2012 ile birlikte gelen GPO’nun yeni bir  özelliğini gösteriyor olacağım.

GPO’da ayar yaptıktan sonra hemen etkili olabilmesi için Çalıştır’a  gpudate /force komutunu yazmamız gerekiyordu,ama bu özellik sayesinde GPO ekranında update yapabiliyoruz.

1

Degişiklik yaptığımız OU’ya sağ tıklıyoruz ve Group Policy Update  butonuna basıyoruz.Karşıma bi uyarı ekranı geliyor,bu ekranda yaptığımız GPO’nun alt OU’larada etki yapacağını bildiriyor,Aynı zamanda o OU’da kaç bilgisayar var ise sayısını belirtiyor.Yes butonuna tıklayarak GPO update işlemine başlıyoruz.İşlem bittikten sonra Success veriyor.Eğer Failed verirse yanında açıklaması yazıyor.Genelde Clientların Güvenlik duvarını yapılandırmadığımız için Failed verebiliyor.

 

1.Uygulama

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir