Office 365 Skype Aktifleştirme ve Kişi Eklenmesi

Office365 Lync Client’ ınıza Skype’ da Microsoft Hesabı ile oturum açan kişileri ekleyebilir ve aynı şekilde Skype üzerinde açtığınız Microsoft hesabınıza Lync kullanıcıları eklenebilmektedir.

Kişileri karşılıklı ekleyerek anlık mesajlaşma yapabilirsiniz.

Bu işlem için Office365 Portal’ da küçük buton aktif edilmelidir.

Office365 Portal’ da;

Yönetici –> Lync –> Kuruluş –>Harici iletişimler –> Engellenen etki alanları hariç açık –> Skype ve diğer ortak anlık ileti servis sağlayıcı kullanıcıları ile iletişimi açın.

Butonu işaretlenir ve sol attaki kaydet butonuna tıklanır.

1

 

Office365 portal’ da Skype erişimini açmak bu kadar basittir.

Şimdi nasıl kullanıcı eklenir o kısmı gösteriyor olacağız.

 

Lync client üzerinde Skype kullanıcısı ekleme

 

2

Yukarıda görüldüğü üzere Lync Client açıkken sağ taraftaki kişi ekle butonuna tıklanır ve ardından Kuruluşumda olmayan bir kişi ekle –> Skype butonuna tıklanır.

2.6

Anlık ileti adresi bölümüne sykpe Microsoft mail adresi yazılır. Hemen altında ki ayarlar seçildikten sonra Tamam butonuna tıklanır.

2.5

Tamam, butonuna tıkladığınız anda Skype’a yukarıda ki gibi bir haber gitmektedir. Skype kullanıcısı eğer Kabul et butonuna tıklanır ise Kullanıcı Lync Client’ ınıza gelecektir.

Skype’ a Lync Kullanıcısı Eklemek

3

Yukarıda görüldüğü üzere Skype programında arama bölümüne ilgili Lync Kullanıcının mail adresi yazılır ve sağ tarafta çıkan “Kişilere Ekle” butonuna tıklanır.

4

Lync Client tarafında ise Yeni bölümüne gelindiğinde size ekleyen kişiyi görebilirsiniz ve kullanıcının üzerine tıklayarak ekle butonuna tıklayıp kişilere eklenebilmektedir.

Önemli Not: Sadece Microsoft Account’ u olanlar eklenebilmektedir. Bu durum çok karıştırıldığı için küçük bir örnek ile açıklamak istiyorum.

Example

Skype’da uzantısı olmayan kullanıcı adlarını Lync’e ekleyemezsiniz. Benim Skype kullanıcı adım “hasandanis34” ben bununla işlem yapamam. Ama Skype Microsoft Hesabı butonu ile açılıp ilgili mail adresi yazılırsa lync kullanıcıları eklenebilir. Aşağıda ki uzantılar ekleyebileceğiniz uzantıların bazılarıdır.

hotmail.com.tr,hotmail.com,windowslive.com,outlook.com vb… uzantılar.

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir