Office 365 Offline Office İndirme Bölüm-1

Şirketiniz yeni Office paketlerini Office 365 üzerinden aldı ve siz bu Office paketlerini nasıl yükleceğinizi bilmiyorsanız doğru makaledesiniz.
Office 365 üzerinde alınan Office lisansları genellikle tek tek indirilerek kurulur. Güvenli kurulum açısından tavsiye edilen yöntem budur.
Fakat çalıştığınız şirkette 400 client var ise bu yöntem pek mantıklı olmayacaktır. Aynı anda 400 client’ ın network’ u ne hala getireceğini hayal bile edemiyorum.
Öncelikle Office 365 üzerinde tek tek nasıl Office yüklenir onu kısaca gösteriyor olacağım.
portal.office365.com adresine girdikten sonra;

Ayarlar – Office 365 ayarları – Yazılım – Office

1

Yukarıdaki adımları takip ederek Office yükleme ekranına ulaşabilirsiniz. Bu bölümde sizin için gerekli Office sürümünü ve Dil’ ini seçerek yükle butonundan Office yükleme dosyasını indirebilirsiniz. Bu dosyanın boyutu oldukça küçük olucaktır. İndirilen dosya sayesinden Office Online olarak indirilecektir.

Office lisansı 5 cihaz’ a kurulabilmektedir. Bu cihazlar Telefon, Tablet veya 2. Notebook olabilir.

Office 365 portalında şuan için Office’ in son sürümü olan Office 2016 Preview sürümünü indirebilir, üzerinde testler yapabilirsiniz.

 

Şuan için Office 365 üzerinde Office kullanabilmek için aşağıda ki lisanlardan birine sahip olmanız gerekmektedir.

*Office 365 İş

*Office 365 İş Ekstra

*Office 365 İş ProPlus

*Office 365 Kurumsal E3

*Office 365 Kurumsal E4

Not: Office 365 lisansları online olup sürekli değişim gösterdiği için en güncel listeyi aşağıda ki linkten erişebilirsiniz. Ayrıca Office 365 lisansınıza göre Business (Standard) veya Pro Plus sürümleri olarak inecektir.

https://products.office.com/tr-tr/business/compare-office-365-for-business-plans

Office 365 tarafında tek tek Office yükleme bilgisini verdikten sonra 400 client’ a nasıl Office 365 yükleriz onu ele alalım.

Microsoft bu durumu düşünerek Office Deployment Tool’ u çıkarmış. Bu tool isminden de anlaşılacağı üzere kullandığınız Office sürümünü dağıtmaya yaramaktadır.

Office 365 Deployment Tool’ u aşağıda ki linkten indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36778

Tool’ u indirdikten sonra, Çift tıklama ile açılmalıdır.

2

Office 2013 Deployment tool sözleşmesi kabul edildikten sonra Continue butonuna tıklanmalıdır.

3

Bu bölümde Office Deployment Tool’ un dışarı çıkarılacağı klasör seçilmelidir. Önceden oluşturulan “o365Deployment” klasörü seçildikten sonra tamam butonuna tıklanır.

4

Dışarı aktarılan dosyanın içerisinde configuration ve setup dosyaları mevcuttur. Offline Office indirme işlemi için Configuration dosyası isteğe göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Office 365’ de indirilebilir ürünlerin Product ID’ leri aşağıda ki gibidir.

-O365ProPlusRetail

-O365BusinessRetail

-VisioProRetail

-ProjectProRetail

-SPDRetail (SharePoint Designer)

5

Configuration xml dosyasında birçok noktaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Hazırlanan dosyaya göre Office inecektir. Öncelikle Office 365 hangi klasöre indirilecek ise ona göre klasör yolu sarı ile seçilmiş bölümdeki gibi yazılmalıdır.

Klasör yolu belirlendikten sonra Product ID, Office DİL’ i ve Office’ ın kaç bit olacağı belirlenmelidir. Yukarıdaki xml dosyasındaki ayarlar ile şuan için Office Pro Plus ve Visio Pro inecektir.

* Bu bölümden ürün çıkartılabilir ve ürün eklenebilir.

6

Yeni hazırladığım xml dosyasında sadece “Office 365 Business TR” olarak indirilecektir. Üst bölümde belirttiğim gibi Office 365 de indirilebilir ürünleri xml dosyasına eklenip çıkarabilirsiniz. Ayrıca Dil ve Sürüm özellikleri isteğe göre düzenlenmektedir.

7

Hazırlanan XML dosyası ile birlikte indirme işlemine başlamak için CMD ile aşağıda ki komutlar sırasıyla ile uygulanmalıdır.

cd c:\o365Deployment

setup.exe /download configuration.xml

8

XML dosyasındaki konfigürasyonlar ile indirme işlemine başlanmıştır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra imleç alt satıra inecektir.

9

İndirme tamamlanmıştır. Görüldüğü üzere imleç bir alt satıra inmiştir.

 

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan   ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir