Office 365 – DirSync – No Sync Organizational unit

Merhabalar

Office 365 DirSync ile istenmeyen organizational unit’ler Sync edilmeyebilir.

Bu işlem firmalar tarafından oldukça istenen ve yapılması kolay bir işlemdir.

DirSync yüklenince gelen “miisclient” uygulaması ile yapılmaktadır.”miisclient” uygulamasına DirSync Kurulu olan server’da C:\Program Files\Windows Azure Active Directory Sync\SYNCBUS\Synchronization Service\UIShell bölümünden erişebilirsiniz.

1

 

Uygulamayı açtıktan sonra “Management Agents” bölüme gelinir ardından yukarıda görüldüğü üzere                     “Active Directory Connector” bölüne çift tıklanır.

2

Açılan pencerede önce “Configure Directory Partitions” bölümüne ardından Containers bölümüne tıklanır.Karşınıza çıkan pencerede Domain admin yetkisi olan bir hesap ve şifresi yazılır ardından Ok butonuna tıklanır.

3

Sync edilmesi veya edilmemesi istenen OU’lar seçildikten sonra Ok Butonuna tıklanır.İşaretli OU’lar Sync edilecektir.

4

 

OU seçme işi tamamlandıktan sonra DirSync’i Elle tetiklemeniz gerekmektedir.Bunu  PowerShell ile veya yukarı da görüldüğü gibi yapabilirsiniz.

Görsel olarak tetiklemek için “Management Agents” ve “Active Directory Connector” seçili iken sağ orta bölümde bulunan “Run” butonuna tıklanır ardından Full Import Full Sync seçili iken Ok butonuna tıklanmalıdır.

Tetikleme arka plan’da yapılmaktadır.Yapılan işlemleri “Operations” bölümünden anlık olarak görülebilmektedir.

Önemli Not: Sync etmesini istemediginiz OU’ları belirledikten sonra  otomatik olarak Office 365 Portal’dan silinir. Office 365 Portal’da silinmiş kullanıcılara düşer.30 gün içerisinde işlem yapılmaz ise Office 365 Portal’dan tamamen otomatik olarak kalkar.

Office 365 DirSync ile bir çok istemediginiz objeyi hem On-premises ortamdan hemde Azure Active Directory ortamından Sync olmamasını sağlayabilirsiniz

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir