Office 365 Cutover Migration Part -6- DNS kayıtları ve Lisans atama

Batch hataları çözüldükten ve tüm kullanıcıların verileri eşitlenmesinin ardından lisans atama işlemi yapılabilmektedir.

Office 365 Cutover -Part5- Batch Hatalar ve Çözümleri makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Lisans atama işlemlerinden sonra mx değişim işlemlerini gerçekleştiriyor olacağız.

37

Office 365 için kullanılan PowerShell ile gerekli lisans atama işlemini aşağıdaki komutlar ile yapabilirsiniz. Fakat PowerShell’ de lisans karşılığınızı bulup lisans bölümüne onu yazmanız gerekecektir.

Get-MsolUser -UnlicensedUsersOnly |Set-MsolUser -UsageLocation TR

Get-MsolUser -All -UnlicensedUsersOnly | Set-MsolUserLicense -AddLicenses HASANCUTOVER:ENTERPRISEPACK

37+

Tüm taşınan kullanıcıları Office 365 portal’ da etkin kullanıcılar bölümünün altında görebilirsiniz.

38

Kullanıcıları kontrol ettikten sonra “etki alanı ayarları” bölümüne tıklanarak gerekli DNS ayarları kontrol edilmelidir.

39Yukarıdaki bölümde açılması gereken DNS kayıtlarını görmekteyiz. Bu bölümde öncelikle MX kayıdı açılmalıdır. MX kayıdı public DNS panelinde açıldıktan sonra mail akışı Office 365 tarafına geçecektir. Bu işlem akşam mail trafiğinin en az olduğu zaman diliminde yapılmalıdır.

mx aktif

Yukarıda görüldüğü üzere MX kayıdı aktif olarak gözükmektedir. Diğer DNS kayıtlarını açmadan önce batch’ i n tekrar çalıştırılması gerekmektedir.

Herşey zaten eşitlendi neden tekrar batch çalışıyor diyenler için;

Batch işlemleri belirlenen kişi sayısınca eşitlenmektedir. Yani ortamınızda 500 kişi var ise batch işlemleri tamamlandıktan sonra ilk taşınan kişiye tekrar sıra gelmeyebilir. Diğer kullanıcılar eşitlenirken daha önceden eşitlenen kullanıcı bu arada mail aldıysa gelen mailler Exchange online’ a taşınmayacaktır.

Eşitlenme işlemleri sırasında ki gelen mailleri Exchange online’ a aktarmak için, oluşturulan batch son kez yeniden çalıştırılmalıdır.

eşitlendi

Şuan için “hasan1” kullanıcısının 43 adet eşitlenen ögesi bulunmaktadır.

eşitlendi1

Exchange Online – alıcılar – geçiş bölümde ilgili batch seçiliyken play tuşunan tekrar tıklanmalıdır.

eşitlendi2

Eşitleme tamamlandıktan sonra “hasan1” kullanıcısının eşitlenen ögesi 48 olarak gözükmektedir. Yani bu durumda batch işlemleri sırasında “hasan1” kullanıcısına mail gelmiş fakat excahange online’a taşınmamıştır. Son batch işlemi ile tüm mailler taşınmıştır.

Bu aşamadan sonra autodiscover ve diğer DNS kayıtları alan adının public DNS paneli üzerinde açılmalıdır.

PS: Ortamınızda Active Directory ve alan adınızdaki isimler aynı ise aynı kayıtlar local DNS üzerinde de açılmalıdır. Yani ortamınızda Active Directory etki alanı adınız “hasandanis.net” alan adınız da “hasandanis.net” ise içeridekilerin owa’ ya erişebilmesi için bu kayıtları local DNS ortamında da açmanız gerekmektedir. Eğer ortamınızda ki domain adi “hasandanis.com” ise alan adınız “hasandanis.net” ise bu kayıtları local DNS’ de açmanıza gerek yoktur.

 

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan   ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir