Office 365 Cutover Migration Part -3- Geçiş Uç Noktası Oluşturma

Domain tanımlama işleminin ardından Local Exchange serverınızı Office 365’ e bağlamanız gerekmektedir.

Office 365 Cutover -Part 2 -Domain Tanımlama makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu işlem Office 365 tarafında “geçiş uç noktası” olarak adlandırılmaktadır. Yani bu makalemizde Office 365’e “geçiş uç noktası” oluşturacağız.

14

“geçiş uç noktası” oluştururken domain admin yetkisine sahip bir kullanıcıya ve tüm mailboxlar üzerinde Full Access yetkisine sahip bir kullanıcıya ihtiyaç vardır.  Active Directory bölümünden gerekli yetkiyi atabilirsiniz.

15

 

 

Office 365 Portal açıldıktan sonra Exchange Online bölümüne gidilmelidir.

Alıcılar – Geçiş sekmesine tıklanmalıdır. Üç nokta bulunan kısımda “Geçiş uç noktaları” butonuna tıklanmalıdır.

16

“Geçiş uç noktaları” sayfasında ilk olarak ( + ) butonuna tıklanmalıdır. Cutover geçişi yapacağımız için “Her yerden Outlook” bölümü işaretliyken ileri butonuna tıklanmalıdır. Diğer migration işlemleride bu bölümden yapılmaktadır.

17 17

Domain admin kullanıcı bilgilerini yazdıktan sonra ileri butonuna tıklanmalıdır.

18

 

Bu kısımda sunucu bilgileri yazıldıktan sonra gerekli ayarların yapılması gerekmektedir. Ayrıntılı ayarlar için “Diğer seçenekler” butonuna tıklanmalıdır.

19

Exchange bilgileri girildikten sonra yapıya uygun gerekli ayarlar seçilmelidir. Kimlik doğrulama bölümünü Exchange Server’ dan kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Posta kutusu izinleri bölümünde kullandığınız kullanıcının yetsini seçmelisiniz. Genellikle onpremise yapılarda “Etki alanı Yöneticisi” seçilmektedir. Hosted Exchange yapılarda Full Access yetkisi atanmaktadır.

Gerekli seçimler yapıldıktan sonra ileri butonuna tıklanmalıdır.

20

“Geçiş Uç Noktası Adı” belirlendikten sonra “En fazla eş zamanlı geçiş” sayısı belirlenmelidir. Bu bölümde aynı anda kaç mailbox taşınmak isteniyor ise yazılmalıdır. Eğer Exchange Server’ ın bulunduğu ortamda upload hızı sağlıklı ise bu sayı artırılabilir.

“En fazla eş zamanlı artışlı eşitleme” bölümünde ise aktarılan kullanıcıların mailboxları incremental tekrar Exchange online’ a gönderilmektedir.

Burdaki mantık şu;

Aynı anda 20 kişi Exchange Online’ a taşınırken taşınan her 10 kişi  eğer taşıma sırasında mail almış ise incremental olarak tekrar gönderiyor.

Gerekli sayı belirlendikten sonra yeni butonuna tıklanmalıdır.

21

Görüldüğü üzere “Hasan_Cutover” adında bir geçiş uç noktası tanımlamış bulunmaktayız.

 

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan   ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir