Microsoft Azure – Point TO Site VPN Nasıl Yapılır – Part1 – VNET ve Geteway Oluşturma

Merhaba,

Gelecek için “Microsoft AZURE” makale serimize yeni bir makale ile devam ediyoruz.

Bu makalemizde Azure üzerinde Point to Site VPN yapıyor olacağız.

Point to Site VPN ile Azure üzerindeki sanal makinalarınıza internet olan her yerden VPN bağlantısı yaparak erişim sağlayabilirsiniz.

Microsoft Azure’ un bu hizmeti oldukça verimli ve güvenlidir. Bir çok firma tarafından tercih edilmektedir.Özellikle şubesi olan firmalar için oldukça başarılı bir çözümdür.

 

VPN Nedir ?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) olarak adlandırılmaktadır.VPN özel veya internet gibi ortak ağlar üzerindeki noktadan noktaya bağlantılardır. VPN bağlantı için TCP/IP protokollerini kullanmaktadır.(Microsoft Azure Point to Site VPN için SSTP protokolünü kullanmaktadır.) Gönderilen veriler ile noktadan noktaya erişim sağlanırken gizlilik ve güvenlik amacı ile şifrelenerek aktarılır. 2 farklı VPN tipi mevcuttur.

Site to Site VPN ve Point to Site VPN, Bu makalede Point to Site Vpn’ i inceliyor olacağız.

 

P2S VPN (Point to Site VPN) Nedir ?

Point to Site VPN genellikle şirket dışında olan tek kullanıcı veya şubeler için kullanılmaktadır. Point to site vpn sayesinde kullanıcı internet olan her yerden vpn yaptığı noktada ki verilere erişebilir. Veriler şifreli bir ağ üzerinde istemci bilgisayara gönderilmektedir. Bu VPN’ i kullanabilmek için küçük bir agent kurulması gerekebilir.

 

Azure VPN Getways (VPN Ağ Geçitleri)

Microsoft Azure’ da şuan için 3 adet Geteway modeli bulunmaktadır. Hepsinin ayrı özellikleri ve ücretlendirilmesi bulunmaktadır.

*Temel VPN

*Standard VPN

*Yüksel Performanslı VPN

“Point to Site VPN” kullanımında “Standard VPN” üzerinden ücretlendirilmektedir.

Azure’ a veri aktarmak ücretsizdir. Fakat Azure üzerinden veri çekmek ücretlidir. Ücret ayrıntılarını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/details/vpn-gateway/

Microsoft Azure üzerinde Point to Site VPN Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Azure üzerinde bir Network oluşturulmalıdır. Bunun için Azure portal sayfasından “NETWORKS” bölümüne gidilmelidir.

1

Yeni Network oluşturulması için “Create A Virtual Network” butonuna tıklanmalıdır.

2Network adı verildikten sonra size yakın Location seçilmelidir. Eğer Türkiye’ de bu işlemi yapıyorsanız North Europe veya West Europe seçilmesi önerilmektedir.

3

Sağ üstte bulunan Point to Site bağlantı bölümü seçildikten sonra eğer local dns veya public dns yazılmak istenirse DNS servers bölümüne eklenmelidir. DNS ekleme işlemi daha sonra da yapabilmektedir.

4

Bu bölümde VPN ile bağlanan kullanıcıların hangi ip aralığını kullanılacağı belirlenmektedir. Yukarıda görülen ip aralığı 3 farklı şekilde değiştirilmektedir.

5

Oluşturulan VNET’ İn ip aralığı belirlenmelidir ve subnet isimi değiştirilebilir. Ardından Geteway’ in alacağı subnet “add geteway subnet” butonuna tıklanarak oluşturulmalıdır.

6

Geteway için oluşturulan subnet işlemlerinin ardından VNET oluşturulması için sağ altta bulunan ok butonuna tıklanması gerekmektedir.

7

 

Oluşturulan “hasanvnet” içerisinde “Dashboard” bölümünde “Creat Geteway” butonuna tıklayarak Geteway oluşturulmalıdır. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Bu işlem sayesinde Point to Site VPN için arka planda geteway oluşturulacaktır.

8

Görüldüğü üzere geteway oluşturulmuştur.

Bu aşamadan sonra Sertifika işlemleri ile devam ediyor olacağız.

Makalenin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan   ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir