Microsoft Azure Cloud Service Oluşturma *Gelecek için Azure*

Merhaba,

Gelecek için “Microsoft AZURE” makale serimize yeni bir makale ile devam ediyoruz.

Microsoft Azure’ da Cloud Service sanal makinalar arası haberleşmeyi sağlar. Yani aynı cloud service ile açılan makinler birbirlerine ping atabilir. Sanal makinaların cloud service’ leri farklı olur ise özel bir VNET ayarı yapılmadıkça haberleşemezler.

Yeni bir Cloud service aşağıda ki adımlar izlenerek oluşturulmaktadır.

Microsoft Azure portal açıldıktan sonra;

0

Azure Portal’ ın sol atında bulunan new butonuna tıklanır.

1

Compute – Cloud Service – Quick Create bölümü seçilmelidir. URL bölümüne Cloud servisin adı yazılmalıdır. Bu isim UNIQ bir isim olmalıdır. Belirlediğiniz isim daha önce alınmış olabilir.

2

REGION OR AFFINITY GROUP bölümünde önceden oluşturulmuş Affinity grubu veya Microsoft Data Centerlarının bulunduğu herhangi bir REGION seçebilirsiniz. Affinity grup seçmenizin halinde oluşturduğunuz sanal makinalarınız aynı REGION ve aynı Datacenter içinde konumlanacaktır.  Gerekli seçim işlemi yapıldıktan sonra Create Cloud Service butonuna tıklanmalıdır. Yeni oluşturulmak istenen cloud service saniyeler içinde oluşturulacaktır.

Affinity Grup ne yapar derseniz buradaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

3

Yeni bir sanal makine oluşturmak istediğimizde Cloud Service bölümünde oluşturduğunuz Cloud Service’ i seçebilirsiniz. Bu sayede sanal makinalarınızın iletişimi sağlıklı olacaktır.

Sorularınız ve Takıldığınız noktalar için bana buradan   ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle Esen Kalın.

Hasan DANIŞ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir