Bulut Bilişim(Cloud Computing)

Bulut bilişim en temel anlamıyla ihtiyacınız olan ürünlerin kendi fiziksel alanınızda değil de cloud hizmeti veren firmaların veri merkezlerinde tutulmasıdır.

Cloud Teknolojisi %99,9966 oranında up time garantisi vermektedir.

Ülkemizde hızla yayılan Bulut Bilişim şuan’a kadar en çok Office365 ürünü ile ilerlemiş ve Milyonlarca kullanıcıyı Cloud’a taşımıştır.

-Bulut Bilişim Kullanılırsa Ne Gibi Avantajlar Elde Edilebilir;

*Daha az Maliyet!

Bulut bilişim deyince aklımıza ilk gelen noktalardan biriside maliyettir.Oldukça az maliyetler ile yüksek çözümlere ulaşabilirsiniz.Kobi,Kobi üstü firmalar,yüksek yatırımlar yapmadan büyük organizasyonlar ile çalışabilirler.

Mesala; Geçen günlerde 3 kullanıcıdan oluşan bir danışmanlık firmasını oldukça düşük bir maliyet ile Office365 E3 paketine taşıdık. 3 Kullanıcının Aylık (Exchange,Lync,One Drive,Sharepoint) maliyeti oldukça düşük.Kullanıcılar aylık bir ücret karşılığında Exchange ile internet olan her yerden maillerine ulaşabilirken,Lync ile Şirket içi anlık mesajlaşma sağlayacabilecekler. Ayrıca One Drive ve SharePoint ile Bilgilerini cloud’a yükleyip her yerden ulaşabilecekler.

-Burda ki en önemli nokta böyle bir organizasyonu artık çok küçük firmalar dahi aktif olarak  kullanabiliyor olmasıdır. Bu tip bir organizasyonu Fiziksel ortamda oluşturmaya kalksak Binlerce Dolar Maliyet çıkar.

*Kullandığın kadar öde mantığı!

Cloud kullanan firmaların en büyük avantajı da sadece kullandığı ürünlerin ücretini ödemeleridir. Firmalar istedikleri ürünler ile cloud kullanmaya başlayabilir ve o ürünlere gerek kalmadığı zaman aylık ödeme planlarından ürün kullanım ücretlerini çıkartabilirler. Bu durum firmalara bir çok ürün’ü deneme ve kullanma olasılığı sağlamaktadır.

*Kolay Kullanım Ve Raporlama!

-İzleme ve raporlama geleceği görmek için oldukça önemli bir rol taşımaktadır. Ürünlerimizi raporlayarak kimin ne ihtiyacı olduğunu; Donanım parçalarımızın özelliklerini, Lisanslamada hangi ürünlerimizin Lisansı olmadığını önceden tespit edebilir, gelecek yatırımlarımızı belirleyebiliriz. Ayrıca mevcut sistemlerimize SCOM ve SCCM ekleyerek Private Cloud Hizmeti ile izleme ve Raporlama Sağlayabiliriz.

*Bağımsız Platform!

Cloud kullanmanın bir güzel özelliği ise bir çok platform’u desteklemesidir.Office365 E3 Lisansı alan firmalar Windows ortamında Office2013 Pro Plus kullanabilirken, Mac OS ortamında ise Office2011’i ücretsiz olarak kullanabilirler. Ayrıca İOS ve Android  platformunu kullanan bir çok cihaz üzerinde mail adresi,One Drive ve Sharepoint kullanılabilir.

Dünya üzerinde marka yapmış Cloud firmaları olan Microsoft,IBM,Google,Vmware gibi firmaların bir çok ülke de farklı lokasyonlarda  Data Center’ları birbirleriyle Replikasyon halindedir.Felaket anında bilgilerinizin Kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir.

Cloud Ürünleri

*Private Cloud

Firmaların var olan sistemlerini özel bir bulut ortamına taşıma işlemidir.

Bulut yapısında var olan IaaS,Paas,SaaS hizmetlerinin kurum içerisinde yapılandırılmasıdır. Var olan sistem alt yapısının public ortamda değil de kuruma özel bulut’da çalışmasıdır. Yasal zorunluluk gereği bazı firmaların gerçek hayatta gerçekleştirdiği bir hizmettir.

*Public Cloud

Public Cloud’un en temel tanımı internet üzerinde ki sunucular ile verilen cloud hizmetidir.Public Cloud aylık/yıllık alınabilir ve gerekirse ek ürün alınıp veya kullanılmayan ürünler çıkartılarak cloud  hizmeti almaya devam edilebilir.Bu ürünlerin başlıcaları;Office365 ve Windows Azure dur.

*Hybrid Cloud

Hybrid cloud  şirketlerin ihtiyaçlarına göre hem public hemde private cloud’un aynı anda kullanılmasıyla ortaya çıkan teknolojidir.Windows Azure ile hayatımıza giren hybrid, private ve public cloud ürünlerini site to site Vpn teknolojisiyle kullanabiliriz.

Hybrid Cloud  ile yüksek maliyetli projelerinizi daha az maliyet ile çok daha güvenli şekilde  yapabilirsiniz.

Cloud Servis Tipleri

cloud tipleri

 

-Cloud veri tiplerini en basit olarak yukarıdaki tablo ile anlayabilirsiniz.

*IaaS (Infrastructure as a Service)

Donanım tarafı servis sağlayıcı tarafından karşılanmaktadır.Biz işletim sisteminden sonra ki kısımlar ile ilgilenmekteyiz.IaaS hizmeti veren firmalar genelde kullandığın kadar öde (pay as you go) ödeme şekli ile çalışırlar.

*PaaS (Platform as a Service)

Bu Servis ile birlikte,sunucu,storage, işletim sistemi,SQL Server ve  network alt yapısı dahil herşey hazır geliyor.Şirketler sadece Uygulamasını ve Datasını PaaS ortamına atıp yönetimini sağlıyorlar.Bu servise en güzel örnek SQL Server kullanımıdır.

*SaaS (Software as a Service)

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere SaaS servisinin yönetimi tamamen servis saglıyıcının elindedir.Buna en güzel örnek Office365,Gmail  verilebilir.

Office 365 Nedir ?

Office365 Bulut Teknolojilerde en çok kullanılan teknolojidir

Türkiyede 1 yılda  Office 365’e geçiş yapan kullanıcıyı sayısı 5 milyonu geçmiştir.

Office365 mantığı bilgilerinizin kendi fiziksel server’ınızda değilde bulut’da tutulmasıdır.

Bilgiler hem böyle daha sağlıklı hemde oldukça güvenlidir.

Kısaca Office 365,Cloud üzerinde Exchange Online,Sharepoint Online,Lync Online,One Drive Business,Yammer Enterprise,Office Pro Plus teknolojileri sunan bir Bulut Platformudur.

Neden Office 365 ?

Yüksek erişebilirlik ve Düşük Maliyet ile En son teknolojiyi kullanmak istemez misiniz ?

-Office365 Kullanan firmaları yüzde 99’u bu cloud servisinden oldukça memnun.

*Office 365 Ne sağlar ?

-İnternet olan her yerden tüm uygulamalar üzerinde tam kontrol.

– Ayrıca en önemli özelliklerinden biride bu kadar teknolojiyi tek bir portaldan yönetilebilir olmasıdır.

-Bir çok Platform’da kolay kurulum ve kullanım sağlar.

Lisanslar

-Temel olarak şirketlerde tercih edilen paketler ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

1

*Paketler ve Geniş Özellikleri Buradan Takip Edebilirsiniz.

Limitler

2

*Geniş Limit Özelliklerine Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

-Exchange Online Limit Özelliklerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

– One Drive İş Limit Özelliklerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

-SharePoint Online Limit Özelliklerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir